Pravidla a řád pro klienty
Jízdárenský řád
Bezpečnostní a etické podmínky provozu jezdecké stáje a jezdeckého výcviku:
- Při příchodu do jezdeckého areálu (i odchodu) je povinností každého ohlásit se a respektovat pokyny majitele, cvičitele, trenéra nebo ošetřovatelů a nevstupovat na místa, kde je vstup zakázán.
- Příprava koně před jízdou a po jízdě sčítá tyto zásady: dat koni napít, uvázat na stajovou ohlávku, řádně jej vyčistit.
- Je nutné dodržovat ústně nebo písemně sdělené bezpečností a další podmínky provozu stáje, jakož i povinnosti stanovené v tomto řádu.
- Každý návštěvník by měl po dobu návštěvy jezdeckého areálu dbát zvýšené opatrnosti a počínat si tak, aby předešel vzniku veškerých škod, které by mohly vzniknout na majetku či zdraví všech osob.
- Ke koním můžeme přistupovat jen se svolením výše uvedených osob.
- Ve stájích a při zacházení s koňmi se chováme klidně – neběháme, nekřičíme, koně neplašíme a bez souhlasu majitele nekrmíme pamlsky.
- Pro jezdecký výcvik je nutná vhodná výstroj – vyšší kožené jezdecké boty (minimálně kotníčkové) s podpatkem a podrážkou bez hrubého vzoru, dlouhé pružné jezdecké kalhoty nebo dlouhé pohodlné džíny či přiléhavé tepláky, případně chrániče (Chapsy), košili nebo svetr s dlouhým rukávem, v zimě pak bundu a rukavice.
- Všichni jezdci musí mít vždy při jízdě na koni bezpečnostní přilbu s tříbodovým úchytem.
- Při příchodu ke koni tohoto slyšitelně oslovíme, přistupujeme z levé strany, ve volném prostranství nikdy ke koni nepřistupujeme zezadu.
- V rámci výcviku a ošetřování koní dodržujeme bezpečnou vzdálenost při zacházení s koňmi – buď stojíme těsně u koně, nebo tak daleko, abychom nemohli být zasaženi kopyty nebo kousnuti.
- Při manipulaci s koňmi ve stáji při kydání, čistění apod., budou všichni koně uvázáni na stájové ohlávce (nikoliv na provazové) na bezpečnostní uzel dle pokynů trenéra, cvičitele.
- Součástí bezpečnosti je také kontrola sedlového materiálu. Případné závady je nutné hlásit majiteli, cvičiteli, trenérovi nebo ošetřovateli a vadný sedlový materiál nepoužívat.
- Členové jezdeckého klubu i turističtí jezdci se zavazují respektovat pokyny trenéra, cvičitele nebo jiné pověřené osoby, a to jak na jízdárně a v terénu, tak ve stáji či na dalších místech souvisejících s jezdeckým výcvikem nebo činností kolem koní.
- Jakékoliv zranění koně bude neprodleně nahlášeno přítomnému cvičiteli, trenérovi, majiteli, ošetřovateli či zkušenějšímu jezdci, který uváží způsob ošetření koně, popř. přivolá veterinárního lékaře.
- Na koni nejezdíme pod vlivem alkoholu, sedativ či drog. Při jízdě na koni se nesmí žvýkat žvýkačka, nekouříme, netelefonujeme. V celém areálu je osobám mladším 18 let přísně zakázáno kouřit, používat alkoholické nápoje, sedativa, drogy apod.
- V jezdeckém areálu je jezdecký výcvik provozován na vlastní nebezpečí jezdce. Jezdcům se doporučuje pojistit se proti úrazům.
- Pro práci u koní je nezbytné naučit se zacházet s nářadím ve stáji, bez potřebných znalostí a dovedností u koní samostatně nepracujeme.
- Je podstatné dodržovat pořádek a čistotu – koní, oblečení, nářadí, stáje, areálu.
- K jezdecké praxi je doporučeno vzdělávat se i v jezdecké teorii.
- Měli bychom jezdit ohleduplně ke koním, ostatním jezdcům, k okolí a k přírodě. Jezdci na koních zdraví kolemjdoucí první.
- Všichni jezdci, majitelé a příznivci koní jsou povinni tyto podmínky dodržovat, aby neubližovali koním, svému okolí a ani sobě a aby se jezdecký výcvik a práce kolem koní odvíjela ve vstřícném, přátelském a ohleduplném duchu. Kdo poruší podmínky tohoto jízdárenského řádu, odpovídá za škodu tím způsobenou.
Dne 3. března 2022
BEZPEČNOST PRÁCE U KONÍ a pravidla
1) Při příchodu do jezdeckého nebo chovatelského areálu je povinností každého
ohlásit se a respektovat pokyny majitele, trenéra nebo zkušených jezdců a
ošetřovatelů, nepřibližovat se ke koním.Je nutné dodržovat ústně nebo písemně sdělené bezpečnostní a další podmínky provozu stáje.
2) Na viditelnem místě u stáje, nebo v šatně je vždy plně vybavena lékárnička pro první pomoc.
3) Ke koním můžeme přistupovat jen se svolením výše zmíněných osob. Do výběhů a pastvin bez zodpovědného doprovodu osoby z jezdeckého střediska je vstup zakázán, neboť hrozí nebezpečí úrazu.
4) Ve stájích a při zacházení s koňmi se chováme klidně – neběháme, nekřičíme, koně neplašíme a bez souhlasu majitele ani nekrmíme pamlsky.
5) Pro jezdecký výcvik je nutné se vhodně vybavit, především obléci ( jezdecká přilba(zapůjčíme), jezdecké kalhoty nebo podobné pružné kalhoty (nikoliv džíny nebo tepláky), tričko nebo košile s dlouhým rukávem, jezdecké boty – gumové nebo kožené (ne sandály nebo tenisky), boty mají mít hladkou podrážku a malý podpatek – často se dnes používají tzv. "Chapsy" – kožené návleky přes holeň k nimž se nosí "pérka" nebo podobná koníčková obuv se stejnou podrážkou jako u jezdeckých bot.
6) Veškeré závady nikdy neopravujeme sami, ale sdělíme tyto situace pověřeným osobám ve stáji (stájové službě, instruktorům jezdectví).
7) Při příchodu koně dostatečně a hlasitě oslovíme, přistupujeme z levé strany, ve volném prostranství nepřistupujeme ke koni nikdy ze ze zadu. V rámci výcviku a ošetřování koní dodržujeme bezpečnou vzdálenost při zacházení s koňmi – buď stojíme těsně u koně nebo tak daleko, abychom nemohli být zasaženi kopyty nebo kousnuti. Ke koním je zákaz přístupu bez vědomí vedoucího.
8) Koně vodíme na uzdečce nebo na ohlávce, jednoho koně vede jeden člověk. Je důležité se naučit správně vodit a předvádět koně.(bude součástí výuky)
9) Součástí bezpečnosti je také kontrola sedlového materiálu a to jak trenérem, tak samotným jezdcem. Případné závady je nutné hlásit trenérovi.
10) Zájemcům o ježdění doporučujeme očkování proti tetanu. U dětí do osmnácti let musí dát souhlas k jízdě na koni alespoň jeden z rodičů, vhodný je také souhlas ošetřujícího lékaře. – souhlas k jízdě na koni rodič podepisuje při příjezdu dítěte na tábor spolu s prohlášením o bezinfekčnosti dítěte
11) Noví jezdci objektivně informují trenéra o svých předchozích jezdeckých zkušenostech (kde jezdili, jak dlouho, jak často apod.). Trenér předvede nové jezdce nejprve na jízdárnu, kde sám zjistí stav věci.
12) V případě požáru, jsou na vstupech do stáji a šatny hasicí přístroje, neprodleně informovat člena stájové služby nebo instruktory jezdectví, a krajním případě volat HASIČE - 150.
13) Jezdci i další účastníci jezdeckého provozu by měli být pojištěni proti úrazu. Při příchodu do nových stájí preventivně nahlásí, zda jsou pojištěni případně u které pojišťovny. Ve všech jezdeckých střediscích (i když jsou tato pojištěna) je jezdecký výcvik provozován na vlastní nebezpečí jezdce.
14) Na koni nejezdíme pod vlivem alkoholu, sedativ nebo drog. Při jízdě na koni se nesmí žvýkat žvýkačka, nekouříme a netelefonujeme.
15) Pro práci u koní je nezbytné se naučit zacházet s nářadím ve stáji.
16)Je podstatné dodržovat pořádek a čistotu – koní, oblečení, nářadí, stájí, areálu.
17) Ve stájových prostorách je zakázáno kouřit.
18) K jezdecké praxi je doporučeno se vzdělávat i v jezdecké teorii.
19) Měli bychom jezdit ohleduplně ke koním, k ostatním jezdcům, k okolí a k přírodě.
20) Všichni jezdci, chovatelé a příznivci koní jsou povinni tyto podmínky v rámci možností dodržovat, aby neubližovali koním, svému okolí ani sobě, aby se jezdecký výcvik a práce kolem koní odvíjela ve vstřícném, přátelském a ohleduplném duchu.
ŘÁD JÍZDÁRNY
1) na jízdárně se jezdí cviky určené trenérem, cvičitelem nebo jinou pověřenou osobou
2) základní směr je na levou ruku, dovnitř jízdárny se vyhýbá ten, kdo jezdí na pravé ruce
3) rychlejší chod je na stěně jízdárny, pomalejší směrem do středu (při více jezdcích na jízdárně)
4) předjíždíme po vnitřní straně
5) jezdci na koni nemluví (koně mohou slovně pochválit)
6) na jízdárně stojí pouze vedoucí výcvikové hodiny, ostatní jsou povinni se zdržovat mimo jízdárenský obdélník a nesmí rušit výcvik